Технички цртеж као основ за израду пројеката
Цртежи у грађевинарству се најчешће цртају у перспективи и ортогоналној пројекцији.
Ортогонална пројекција – објекат се посматра и црта са више страна и погледа поглед спреда, поглед са стране, јужни, северни, источни, западни изглед, главни и бочни изглед, дворишни изглед итд.. Правац посматрања је под правим углом.
Приказивање објеката у простору врши се помоћу перспективе. Главна карактеристика цртежа у перспективи је то да му хоризонталне паралелне ивице предмета нису паралелне на цртежу, већ ако их продужимо у недоглед теже да се споје у једној тачки.
Пресеци
Пресек се користи да би се приказала унутрашњост објекта. У грађевинском техничком цртању користе се:
- хоризонтални (водоравни) и
- вертикални (усправни) пресеци.
Како настају пресеци? Вертикални пресек настаје када објекат пресечемо једном замишљеном вертикалном равни. Хоризонтални пресек (основа) настаје када објекат пресечемо једном замишљеном хоризонталном равни у висини прозора, приземља или спрата зграде.
Размера
Размера је однос димензија предмета на цртежу и у природи. Технички цртежи се цртају у природној (1:1), умањеној (1: n) или увећаној (n :1) размери. Први број се увек односи на цртеж, а други на предмет. Пошто су грађевински објекти великих димензија, не цртају се у природној величини, јер би тако велики цртежи били неподесни за чување и компликовани за коришћење. Технички цртежи грађевинских објеката се раде у умањеној размери и то најчешће: 1:20, 1:50, 1:100, 1:200, 1:250, 1:500 итд.
Котирање
Котирање је означавање мера на цртежу . Правила котирања у грађевинарству:
- мере се означавају у cm,
- уместо стрелице користе се косе црте (под углом од 45°),
- на средини, изнад котне линије, уноси се котни број.