Просторно приказивање предмета
Да би уочили сложене детаље неких предмета примењујемо аксонометријске пројекције.
За разлику од ортогоналне пројекције, где је целокупни изглед предмета разложен у неколико пројекција, код аксонометријских цртежа све се своди на само један изглед предмета који је пројектован косо (под углом мањим од 900), па се истовремено виде предња, горња и бочна страна. Ова техника користи се у изради косе, диметријске, изометријске пројекције и централне перспективе.
Коса пројекција – има нагиб бочних ивица од 450 или 600. При томе се оне скраћују за 1/2 или 1/3 стварне дужине, односно одговарајуће размере. Висина и ширина су стварне (предња страна), а паралелне ивице остају паралелне и на цртежу. Служи за скицирање.
Диметријска пројекција – има нагиб бочне ивице 420 а предња страна је нагнута за 70. Најближа је стварном изгледу предмета.
Изометријска пројекција – бочна и предња страна су нагнуте под углом од 300 и нема скраћивања страница (погодна за приказ димензија).
Перспектива (централна) опонаша начин којим око посматра предмете, те се све паралелне линије сливају у једну тачку. Користи се за приказивање просторне конструкције и грађевинских објеката.