Рачунарске мреже
.
Рачунарске мреже чине рачунари који су међусобно повезани. Рачунари могу бити повезани у истој просторији, у истој згради, у граду или широм света.
Зашто се повезују рачунари? Постоји више разлога. Најважнији су: заједничко коришћење ресурса (меморија, штампач, и др.), дељење информација, дељење програма, комуникације и др.
Да би рачунар могао да комуницира са другим рачунаром потребно је да постоји:
- комуникациони (преносни) медијум,
- комуникациони уређај и
- комуникациони софтвер.
Комуникациони медијум – служи за физичко повезивање рачунара са другим рачунаром. Данас се углавном користи бежични пренос и четири врсте каблова: коаксијални, оптички, упредена парица (UTP) и специјални каблови.
Комуникациони уређај – картице које се уграђују у рачунар и прикључују на комуникациони медијум. То су мрежна картица, модем, свич, рутер, хаб…
Комуникациони софтвер – програми који омогућавају повезивање рачунара. Ту спадају мрежни оперативни системи, драјвери и апликациони програми.
Према површини коју покривају рачунарске мреже могу бити:
- локалнe и
- глобалне.
Локалне рачунарске мреже LAN (Local Area Network) – подразумева скуп повезаних рачунара који између себе комуницирају, али до растојања од 1000 m (једна или више зграда). Уз такав рачунар обавезно мора постојати мрежна картица и модем, као и одговарајући комуникациони софтвер. Рачунаре у локалним мрежама могуће је распоредити на више начина: магистрала, прстен, звезда и мешовито. Распоред рачунара у мрежи назива се топологија мреже. Локална мрежа се може повезати са другом локалном мрежом.
Глобалне рачунарске мреже WAN (Wide Area Network) – регионалне рачунарске мреже – повезује више рачунара и локалних мрежа, без обзира на географску удаљеност. Поред модема користе и уређаји за регенерисање електричних сигнала – репетитори. Најпознатија глобална мрежа је Интернет.
Топологија мреже
Појам топологија односи се на начин повезивања рачунара и осталих уређаја у мрежи. Основне топологије локалних мрежа су:
- магистрала,
- звезда,
- прстен и
- разграната мрежа.
Комуникација у мрежи (протоколи)
Протоколи су скуп тачно дефинисаних правила по којима се остварује пренос података, односно пакета података, кроз одређену топологију мреже. На Интернету се најчешће користи TCP/IP протокол.
Архитектура мреже
Прeма односу међу чворовима у мрежи, мреже могу бити:
- Клијент/сервер (client/server)
- Равноправне мреже (Peer-to-Peer Networks).
Клијент-сервер је архитектура где су клијент (корисник) и сервер одвојени или неравноправни. Kлијент је рачунар који тражи услугу, а сервер онај који пружа услугу;
Клијент је обично активан корисник, који шаље захтеве и чека док се исти не испуне, док је сервер пасиван, чека да добије захтев који испуњава и шаље кориснику. Сервери су обично веома јаке машине са добрим конфигурацијама и карактеристикама.
Peer-to-Peer је мрежа у којој се налази мноштво клијента који су равноправни у учешћу, једино ограничење је брзина интернет везе једног клијента. Овакве мреже се највише користе за дељење докумената, видео и аудио података и сл.
Примена рачунарских мрежа:
- Електронска пошта – размена електронских порука са другим људима. Ово је погодан начин за размену идеја и тражење информација.
- Брзи пренос података – отклоњена употреба физичког преноса података.
- Видео конференције – мрежа омогућава да видимо саговорника без обзира где се налази.
- Дељење опреме – нпр. штампача, модема и сл.
- Тимски рад.
- Коршћење ресурса интернета и др.
.
Презентација са часа:
.
.
Погледај повезене чланке: Перипетије на мрежи; Безбедност младих на мрежи;
сеп 10, 2012 @ 21:15:18
svaka čast
сеп 10, 2012 @ 21:18:04
Хвала! 😀
сеп 17, 2012 @ 00:09:59
Hvala koleginice za prezentaciju mnogo lepo mi je poslužila
сеп 17, 2012 @ 22:54:24
Драго ми је да вам је ова страница помогла. Поздрав
сеп 29, 2014 @ 22:52:30
bas je lepo uradjeno
сеп 29, 2014 @ 23:00:27
Хвала Владане 🙂
окт 08, 2014 @ 12:48:09
Bas je dobro….
дец 16, 2014 @ 10:06:36
Mnogo mi je pomoglo.
апр 01, 2016 @ 16:52:29
sjajnooooooooooo