Трансформација и преношење ел. енергије

.

Да би се електрична енергија пренела на већа растојања, мора се трансформисати на већи напон. За трансформацију се користе:

  •     трансформатори (трафостанице),
  •     далеководи,
  •     изолатори,
  •     прекидачи,
  •     растављачи,
  •     осигурачи,
  •     нисконапонска мрежа и др.

У електранама се из генератора добија трофазни  наизменични напона од 6 kV (6000V) или 10 kV (10000 V).  Овај напон се мора још повећати (на 380 kV, 220 kV или 110 kV), како би се електрична енергија могла преносити на велике даљине без много губитака. Што је пут преношења дужи, и што је већа количина енергије коју треба преносити, то напон треба да буде виши.

Шта су далеководи и изолатори?

 Електрична енергија високог напона (380 kV, 220 kV или 110 kV) се далеководима преноси од електрана до градова, села или индустријских објеката. Далеководи су дебела плетена ужад од бакра или алуминијума са језгром од челика. Жице далековода су причвршћене за високе челичне или бетонске стубове преко изолатора. Изолатори не проводе струју, а обично се израђују од керамике.

Шта су трансформатори и трафостанице?

Електрична енергија врло високог напона прво се преноси до разводних трансформаторских станица. У њима се транформатором снижава напон  (обично на 35kV), а затим се она разводи далеководима у насеља. У насељима трофостанице у којима се напон још више снижава (на 10 kV), и као таква се даље разводи. Последње снижавање напона се обавља у локалним трансформаторима на напон од 380V и 220V, што одговара условима рада електричних уређаја.

У састав трансформаторских станица осим транформатора улази и  друга опрема: сабирнице, прекидачи, растављачи, осигурачи и сл.

Шта су електричне мреже?

Електричне мреже су разгранати систем далековода и трансформаторских станица помоћу којег се преноси и разводи електрична енергија.

Део система преноса електричне енергије од последњег транформатора до зграда назива се електрична мрежа ниског напона (380 V и 220 V). За њу се прикључују електричне инсталације зграда.

Електрична мрежа ниског напона може бити изведена као:

  •      ваздушна (надземна) и
  •      кабловска (подземна).

Проводници надземних мрежа постављају се изнад земље на  стубове од бетона, челика или дрвета. За подземну мрежу користе се каблови који имају изолацију и вишеструку заштиту од влаге и механичког оштећења.

Електроенергетски систем

 Електроенергетски систем – чине здружени електроенергетски систем Србије.

Наша земља има добре услове за производњу електичне енергије, јер располаже великом потенцијалном енергијом речних токова и богатим наслагама угља.

Србија има 15 већих електрана:

  •  хидроелектране: Ђердап I, Ђердап II, Зворник, Бајина Башта, Власина и др.
  •  термоелектране: Костолац, Колубара, Никола Тесла, Морава, Лазаревац, Косово и др.

.

3 коментара (+додајте свој?)

  1. Повратна веза: HIDROELEKTRANA i TERMOELEKTRANA « naukica
  2. ANA DANICA NINA ♥
    нов 12, 2015 @ 12:23:19

    OVAJ SAJT JE FENOMENALAN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

    Одговори

  3. Dragoljub
    нов 13, 2017 @ 14:54:57

    Свака част, стварно ми је помогао много ваш сајт!

    Одговори

Постави коментар